Życzymy sobie zdrowia, szczęścia, pomyślności i bardzo często - pieniędzy. Czy na pewno wiemy, co czynimy?

* Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu

Pieniądze mogą mieć znaczenie instrumentalne i symboliczne. Instrumentalne, bo dostajemy je w zamian za swoją pracę, płacimy w sklepie, oszczędzamy i pożyczamy. W takim rozumieniu to tylko kawałek papieru, metalowy krążek czy zapis na koncie, bez wyjątkowych właściwości - warte tyle, ile rzeczy, na które możemy je wymienić.

Pieniądze to jednak nie tylko zasób ekonomiczny, dzięki któremu możemy kupować produkty i usługi, a przez to zapewnić stabilny byt. Dla niektórych ludzi pieniądze urastają do zdecydowanie poważniejszej rangi. Są przekonani, że mogą dać im poczucie prestiżu, bezpieczeństwa, wolności, satysfakcji życiowej, a nawet władzy i kontroli nad światem. Jeśli mamy pieniądze, czujemy, że możemy więcej i wszystko nam się uda.

Więcej bogactwa, mniej współczucia

Czy pieniądze rzeczywiście mają magiczną moc? Czy są w stanie zmieniać nas i nasze życie? Z bajek, opowiadań Dickensa czy przypowieści biblijnych płynie często morał, że ludzie biedni, o niskim statusie społecznym, są zdecydowanie milsi dla innych i otwarci na ich potrzeby, podczas gdy bogaci to nieczułe dranie: są zamknięci i skoncentrowani wyłącznie na swoim bogactwie. Czy to tylko stereotypy?

Więcej czytaj jutro w "Magazynie Świątecznym Wyborczej"

Więcej