Znaczki na list za granicę, poza granicą możliwości naszych portfeli [list]

Renata Paradowska
12.02.2013 17:37
A A A

Fot. Sławomir Kamiński / AG

Czy "Gazeta" mogłaby zainterweniować i poruszyć temat ostatniej podwyżki na Poczcie Polskiej? Nasz Drogi Monopolista (dosłownie DROGI) od małych przesyłek/listów żąda od nowego roku 5 zł za znaczek na zagranicę.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Sporo podróżuję, ani w Austrii, ani w Słowacji, ani w Wielkiej Brytanii, ani w Niemczech cena za znaczek na Europę nie przekracza jednego euro/funta, dokładniej w Niemczech płaciłam ostatnio 75 centów czyli nieco powyżej 3 zł.

Dlaczego w kraju, gdzie średnia krajowa jest dużo niższa niż u zachodnich sąsiadów, cena znaczka jest kilkadziesiąt procent wyższa? To nieproporcjonalne...

Firmy, które wysyłają korespondencję zagraniczną i tak wyślą i wpiszą to w "koszty", a szary obywatel po prostu zrezygnuje z kontynuowania tradycji wysyłania kartek, która i tak już prawie zanikła.

Pani w okienku wspaniałomyślnie uzasadniła to, że ta cena to nie na Europę, ale na cały świat (została ujednolicona), więc się opłaca klientowi. Szkoda, że nie poparła tego statystykami, ile przeciętny Polak wysyła korespondencji do Europy, gdzie ma rodzinę na emigracji gdzieś w Anglii czy Niemczech, a ile do Chin, na Arktykę czy w ogóle w Kosmos. W UE powinno być taniej!

Wraz z tysiącami Polaków należę do społeczności postcrossing.com gdzie ludzie wysyłają sobie wzajemnie kartki na cały świat; chcemy poznawać ludzi, sprawiać niespodzianki, wysyłać widokówki polskich krajobrazów. Gdy koszty są coraz wyższe, to co staramy się propagować i co sprawia nam radość, zostanie ograniczone.

Jako nauczyciel języka obcego zachęcam dzieciaki do wysyłania kartek po angielsku do obcych osób przez portal postcrossing, ale przy tych cenach aż mi głupio rodziców o to prosić. Takie drobiazgi mają znaczenie. Szkoda, po prostu wielka szkoda...

Czekamy na Wasze listy. Napisz: listydogazety@gazeta.plArtykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.

Zobacz także
Komentarze (13)
Zaloguj się
 • gosc34.78

  Oceniono 47 razy 43

  My juz od dawna doganiamy a czasem juz przeganiamy Unie...z cenami produktów!,ale zarobki przynajmniej w moim gronie idą w dół..Wiele jest przykładów na te niby"koszty",choc by i autostrady drozsze niz w Niemczech..dlaczego?,tego nie wiedzą nawet Najstarsi Indianie!!!.

 • atoldi

  Oceniono 12 razy 8

  Ja. Nie na styropianie co prawda, za młody byłem, ale chciałem. WOLNEGO. Już wtedy umiałem czytać i rozumiałem, czym się różni wolny rynek od monopolu. Nie powiesz chyba, że Poczta Polska to jest wolny rynek?

 • saint_just

  Oceniono 36 razy 6

  A kto, q...a , na styropianie chciał wolnego rynku??

 • do100jnik

  Oceniono 5 razy 5

  za pocztówkę nadaną z Bangkoku (dla pracowników naszej poczty - Tajlandia w Azji) do Polski zapłaciłem w tym roku 50 groszy, nie pamiętam czy w pocztówka była w tej cenie, co więcej znaczek nabyłem w tym samym miejscu co pocztówkę, a nie był to żaden urząd pocztowy tylko mały sklepik ze wszystkim

 • mieszkaniec_wszechswiatow

  Oceniono 33 razy 3

  Poczta Polska przecież musi utrzymywać mafię watykańską !!!

 • emeralda

  Oceniono 2 razy 2

  Świetna ta pocztówkowa strona. Nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Dzięki za hint ;)

 • szampon67

  Oceniono 2 razy 2

  kedy wysyłam list z Anglii do Polski za znaczek płacę funt 20 pi nie więcej.

 • agulha

  Oceniono 12 razy 0

  Trochę prawda, trochę nieprawda. Wysyłałam ostatnio kilka kartek, stąd wiem, że te 5 zł to cena za priorytet. Widokówki z krajobrazami można chyba wysłać pocztą ekonomiczną (mowa przecież o Europie, to na kartki do Europy autor się zżyma)? Ogólnie, uważam, że faktycznie drogo, natomiast co do tego monopolu, to chyba właśnie został zniesiony? (Aczkolwiek nie śledzę tego i nie wiem, czy Inpost wysyła też za granicę).

 • shadowthrone

  Oceniono 40 razy -20

  Pisz smsy, wyjdzie 10 razy taniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX