Polacy nie płacą abonamentu RTV. Ja chciałem. Już nie chcę [list]

Artur
24.01.2013 18:27
A A A Drukuj
Stary telewizor

Stary telewizor (Fot. Karol Piętek / AG)

Oto moja historia. Słucham radia przez internet, więc nie mam obowiązku się rejestrować. Telewizora nie mam. Ale co tam, pomyślałem, słucham "Trójki", to wspomogę polskie media.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Znalazłem stronę internetową placeabonament.pl licząc, że dokonam szybko płatności kartą, wszystko zajmie 5 minut, a ja wykażę się postawę obywatelską.

Ale gdzież tam! Ta strona to tylko odnośnik do strony poczta-polska.pl. No i się zaczęło.

Wypełniłem wniosek. Okazuje się, że trzeba czekać na list. Po kilku dniach list faktycznie przyszedł. Miał dwie strony i to całe zapisane! Do tego jakieś tabelki i formularze. No więc się wziąłem za czytanie, dość już wpieniony, że zajmie to tyle czasu.

Po pierwszym czytaniu "na szybko" niewiele zrozumiałem. Musiałem przeczytać powoli, bo procedura poważna i skomplikowana.

Zaczyna się od prośby o ponowne wejście na stronę poczta-polska.pl i potwierdzenie danych. Wchodzę. I nic - nie ma opisanych odnośników. Szukam 5 minut. Znalazłem link >Dla CIEBIE< (jesteśmy na ty?) "Abonament RTV") umieszczony jakoś dziwnie.

Po kliknięciu znowu pokazał się formularz, który już wypełniałem. Już mnie gotuje.

Pomyślałem - wejdę znowu na placeabonament.pl - może tam coś jest. Jest. Link "Zarejestruj odbiornik". Klikam. Wyświetliła się strona "Usługi motoryzacyjne" z listą stacji benzynowych Poczty Polskiej. Wrrrr.

Szukam dalej. W końcu się zorientowałem, że klikając "DLA CIEBIE"/Abonament RTV po lewej stronie pokazuje się menu (wygląda jak część formularza). Znalazłem link >Weryfikacja zgłoszonej rejestracji<.

Uff - to jesteśmy w domu.

Jest okienko na hasło z listu (przy okazji - w języku polskim są "wielkie litery", a nie "duże litery") - wpisuję więc hasło, dbając o "duże" i małe litery. "Kod nie właściwy, kliknij tutaj aby spróbować ponownie." Klikam i próbuję ponownie. 5 razy.

Na tym zakończyłem moją przygodę z rejestracją odbiornika radiowego. List poszedł do kosza, a ja już nie chcę wspierać polskich mediów.

Jest mi przykro, że osoby odpowiedzialne za pobieranie opłat są tak nieudolne i bezmyślne, a cała para idzie w kampanię marketingową i windykację, a nie uproszczenie procedur i stworzenie przystępnego mechanizmu pobierania opłat.

Szkoda, że procedura jest dla normalnego człowieka (takiego, który unika placówek Poczty) nie do przejścia. Dziękuję za uwagę.

Czekamy na Wasze listy. Napisz: listydogazety@gazeta.plArtykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.

Zobacz także
Komentarze (162)
Zaloguj się
 • merlin1usa

  Oceniono 667 razy 647

  Bo o to chodzi ,zeby gonic kroliczka a nie zlapac.
  Im nie chodzi ,zeby ludzie teraz placili.Im chodzi o to zeby pokazac ,ze ludzie nie placa.Wtedy Rzad sie za nimi ujmie i kaze placic wszystkim,razem z podatkiem.Wtedy nawet slepy i gluchy zaplaci.
  A ja publicznej telewizji nie ogladam !

 • kloss8

  Oceniono 413 razy 379

  Powinna być możliwość wyboru. Oglądasz - płacisz, nie oglądasz - nie płacisz. Niech jakoś blokują sygnał tym co sobie nie życzą oglądać publicznej telewizji.

 • aa2.7

  Oceniono 353 razy 317

  Ja nie miałem aż tak traumatycznych przygód, abonament płacę od lat, nie wydziwiam, stać mnie na 18 zł miesięcznie, ale :
  do pewnego czasu płaciłem przy pomocy blankietów na poczcie. ze trzy lata temu przeszedłem na płatności elektroniczne i - zaczęło się : wezwania, upomnienia, groźby. Nadmieniam, że tytuł wpłaty, kod abonencki, nazwisko , adres były wpisane właściwie. Zrobiłem wydruki, wysłałem. Na razie jest spokój, ale... kto wie, czy już się gdzieś nie szykuje brygada w kominiarkach, by wyegzekwować siłą to, co dawno Komitet ( Poczta ? ) ode mnie ma. A tak na poważnie : i list startowy i moje doświadczenia wskazują na kompletną indolencję kadry pocztowej, na niespójność systemu poboru, na brak mechanizmu kontroli itd. W życiu nie widziałem podobnego bałaganu.

 • mircos

  Oceniono 330 razy 296

  abonament to już przeżytek i należy go zlikwidować jak najprędzej ,TVP i Radio to już nie są mediami publicznymi są to zwykle tuby partii politycznych (Rządzących) i jeśli te partie chcą mieć TV i Radio niech tworzą z własnych środków. Jak to możliwe że w TVP Sport przerywa się mecz piłki ręcznej na rzecz jakiegoś tam Realu. Ten co podjął ta decyzję powinien być jakoś ukarany finansowo albo i na bruku.

 • waldemar591

  Oceniono 267 razy 223

  Czy coś mnie ominęło?
  Wydawało mi się że Pan Tusk wzywał do NIE płacenia abonamentu RTV...
  Proszę o wyjaśnienia.

 • kurzyrozumek

  Oceniono 189 razy 173

  Przy mediach publicznych jedyny związek jaki mają ze słowem publiczne jest finansowanie z pieniędzy publicznych. Sa tpo normalne komercyjne stacje żyjące z reklam jak wszystkie prywatne media. jedyna różnica polega na rozpasaniu w publicznych mediach w wydawaniu publicznych pieniędzy, których prywatne stacje wydawać nie mogą. Misja również się kończy na słowie misja publiczna . Media stały się typową rządową tubą która ze społeczeństwem i jego potrzebami dawno temu straciła kontakt.

 • tak.ale

  Oceniono 144 razy 140

  Przy wyrejestrowaniu to dopiero jest jazda: nie ma tak, że przychodzisz i wyrejestrowujesz, bo najpierw trzeba udowodnić, że nie ma się żadnych zaległości - o co przy obecnym systemie kwitkowym wcale nie jest łatwo. A poczta polska na zapytanie mailowe o stan konta odpowiedziała po kilku tygodniach...

 • fred_die

  Oceniono 81 razy 35

  Racja, strona poczty to jakiś horror, cokolwiek tam odnaleźć to problem.
  Za pierwszym razem poszukiwałem numeru konta, i trochę to trwało, całe szczęście teraz już wiem co i jak i opłacam abonament przez internet, minuta i po kłopocie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX