W poniedziałek żegnamy Stanisława Mikke, Janusza Krupskiego, Ewę Bąkowską, Mariusza Handzlika, Andrzeja Karwetę, Aleksandrę Natalli-Świat i Arkadiusza Rybickiego

Stanisław Mikke

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach zostanie dziś pochowany mec. Stanisław Mikke, wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

63-letni Mikke, adwokat, członek warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej, przewodniczący Komisji Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej, redaktor naczelny czasopisma "Palestra", cieszył się opinią wybitnego mówcy i erudyty. Jako ekspert w dziedzinie prawa był członkiem komisji ds. bioetyki Instytutu Kardiologii w Warszawie, a także konsultantem słynnych filmów Krzysztofa Kieślowskiego "Krótki film o zabijaniu" i "Bez końca".

Janusz Krupski

Janusz Krupski, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zostanie pochowany w Warszawie. O godz. 14.30 w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej rozpocznie się msza żałobna, po której nastąpi pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Ewa Bąkowska

Dziś w Krakowie odbędzie się pogrzeb Ewy Bąkowskiej - wnuczki zamordowanego w Katyniu generała

Mieczysława Smorawińskiego, działaczki Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej, pracownika Biblioteki Jagiellońskiej.

Po mszy św. w kaplicy cmentarnej zostanie ona pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu na Salwatorze.

Mariusz Handzlik

Na Wojskowych Powązkach spocznie dziś prezydencki minister Mariusz Handzlik. O godz. 15 w kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka przy ul. Freta rozpocznie się nabożeństwo żałobne, po którym nastąpi wyprowadzenie trumny na cmentarz.

Mariusz Handzlik, który pracował w Kancelarii Prezydenta od 2006 r., był odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe. Ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1992-1994 był doradcą premiera ds. polityki zagranicznej. Później przez sześć lat pracował jako pierwszy sekretarz i radca ds. polityczno-wojskowych w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Był też w latach 2004-2005 radcą - ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych.

Andrzej Karweta

Na gdyńskim nabrzeżu odbędą się dziś uroczystości pożegnalne dowódcy Marynarki Wojennej admirała Andrzeja Karwety.

Główną częścią uroczystości pożegnalnej będzie msza święta. Na jej zakończenie z pokładu ORP "Błyskawica" oddany zostanie salut honorowy, a chwilę potem klucz śmigłowców Marynarki Wojennej wykona przelot pożegnalny. Admirał zostanie pochowany na cmentarzu w podgdańskim Baninie. Na prośbę rodziny pogrzeb ma się odbyć bez udziału mediów.

Karweta miał 52 lata, od listopada 2007 roku dowodził Marynarką Wojenną. Postanowieniem z dnia 15 kwietnia pełniący obowiązki prezydenta RP marszałek Sejmu Bronisław Komorowski pośmiertnie awansował wiceadmirała Andrzeja Karwetę na stopień admirała floty.

Aleksandra Natalli-Świat

Pogrzeb posłanki PiS odbędzie się w poniedziałek. Uroczysta msza św. celebrowana przez metropolitę wrocławskiego abp Mariana Gołębiewskiego i kard. Henryka Gulbinowicza odbędzie się o godz. 10.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego we Wrocławiu z udziałem tylko rodziny i najbliższych.

Pogrzeb państwowy w asyście kompanii honorowej zaplanowano na 12.00 na cmentarzu przy ul. Bardzkiej. W tej części planowane są wystąpienia i mowy pożegnalne polityków. Wykonujący obowiązki Prezydenta RP Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie Natalii-Świat Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczy rodzinie zmarłej wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska.

Arkadiusz Rybicki

Na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko pochowany zostanie dziś poseł Arkadiusz Rybicki. Pogrzeb poprzedzi msza św., która odbędzie się w gdańskim kościele św. Mikołaja.

Arkadiusz Rybicki miał 57 lat. W latach 1999-2001 był wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, a od 2005 roku - posłem PO. W latach 70. zaangażował się w działalność opozycyjną. w 1977 roku był jednym z założycieli i wydawców pisma "Bratniak", a w 1979 roku współtworzył Ruch Młodej Polski.

W sierpniu 1980 roku w Gdańsku, wraz z Maciejem Grzywaczewskim, spisał 21 postulatów stawianych ówczesnemu rządowi przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Tablice z postulatami zostały w 2003 roku wpisane przez UNESCO na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego zawierającą najważniejsze dokumenty ludzkości.

Więcej
    Komentarze