• Męskie zawodówki

  Po szkole zawodowej najłatwiej o pracę w tradycyjnie męskich branżach - przemyśle czy budownictwie. Szkoły kierują więc swoją ofertę głównie do uczniów. Uczennicom zostają profesje, w których o pracę trudniej, a jeśli jest, to za niższą pensję. Jak to zmienić?

 • Kobiety w męskim świecie

  Na szkolnictwo zawodowe decyduje się coraz więcej dziewcząt. - Z fachem w ręku dużo łatwiej jest znaleźć pracę - przekonują. Niektóre imają się nawet najbardziej "męskich" zawodów.

 • Fach w ręku już nie wystarczy

  Fach w ręku pozwala szybko zdobyć nieźle płatną pracę. Ale jeśli absolwenci szkół zawodowych i techników chcą mieć ciekawą karierę, potrzebują czegoś więcej niż tylko mistrzostwa w wyuczonym zawodzie. Na co więc powinni postawić "zawodowcy"?

Artykuły Gazety Wyborczej

 • MEN: koniec zawodówek, w ich miejsce powstaną szkoły branżowe

  Nowoczesne, dwustopniowe szkoły branżowe mają zastąpić obecnie istniejące zawodówki - zapowiedziała w piątek minister edukacji Anna Zalewska. Szkoły te mają być dwustopniowe. Minister obiecała też Centrum Kształcenia Praktycznego w każdym powiecie.

 • Jaka przyszłość "zawodowców"

  Młodzi już wybierają zawodówki i technika chętniej niż licea. Ale wiele jest jeszcze do zrobienia, byśmy kształcili "zawodowców" tak sprawnie jak Niemcy czy Austriacy.

 • Zawody bez płci

  Stereotypowy podział na zawody "męskie" i "kobiece" stawia absolwentki szkół zawodowych w gorszej sytuacji na rynku pracy. O tym, jak poprawić ich sytuację, rozmawiamy z Kingą Lohmann.

 • Szminka na budowie, czyli kobiety w męskim świecie

  Na szkolnictwo zawodowe decyduje się coraz więcej dziewcząt. - Z fachem w ręku dużo łatwiej jest znaleźć pracę - przekonują. Niektóre imają się nawet najbardziej "męskich" zawodów.

 • Felieton na piątek. Rura

  Zatkała mi się rura pod zlewem. Świadomy faktu, że użycie wiertarki jest dla mnie abstrakcją, zajrzałem do wujka Google i oczom moim ukazała się superprofesjonalna strona z usługami hydraulicznymi. Skorzystałem z niej i już następnego dnia przybył...

 • Męskie zawodówki

  Po szkole zawodowej najłatwiej o pracę w tradycyjnie męskich branżach - przemyśle czy budownictwie. Szkoły kierują więc swoją ofertę głównie do uczniów. Uczennicom zostają profesje, w których o pracę trudniej, a jeśli jest, to za niższą pensję. Jak...

 • Zawód to nie wszystko

  Fach w ręku pozwala szybko zdobyć nieźle płatną pracę. Ale jeśli absolwenci szkół zawodowych i techników chcą mieć ciekawą karierę, potrzebują czegoś więcej niż tylko mistrzostwa w wyuczonym zawodzie. Na co więc powinni postawić "zawodowcy"?

 • Komputer, nie młotek

  Po szkole zawodowej łatwiej o pracę i dobre zarobki. Zmieniła się też sama praca. Mechaników umorusanych po łokcie w smarze zastąpili specjaliści obsługujący komputery

 • MEN: Koniec zawodówek i niemiecki model kształcenia w Polsce?

  Już w czerwcu mamy poznać nowy system kształcenia zawodowego w Polsce. Ministra edukacji Anna Zalewska zapowiada, że pomysły będą wzorowane na niemieckich i austriackich. Zostaną wypracowane w porozumieniu z przedsiębiorcami ze specjalnych stref...

 • Szkoły na szóstkę. Mają coraz lepsze wyposażenie, a co z nauczycielami?

  Wyposażenie pracowni i dobra kadra nauczycielska - na to przede wszystkim zwracają uwagę młodzi "zawodowcy", gdy wybierają szkołę. Maszyn jest w zawodówkach i technikach coraz więcej, ale o kadrę coraz trudniej.

Projekt: Praca - nowa edycja

Gospodarka potrzebuje pracowników z fachem w ręku jak kania dżdżu. Powstają nowe miejsca pracy, ale brakuje odpowiednio wykwalifikowanych młodych Polaków, którzy mogli by je zająć. Brakuje zawodowców.

Uważamy, że warto mieć konkretny zawód i do zdobycia go będziemy namawiać młodych w tej edycji akcji społecznej „Gazety Wyborczej" - "Projekt: praca".

Podpowiemy im jak dokonać dobrych wyborów zawodowych, czego się uczyć, by mieć rozwijającą pracę.
Pracodawcom natomiast pokażemy jakie korzyści daje współpraca ze szkołami zawodowymi i technikami. Opiszemy dobre praktyki w takiej współpracy i wspólnie zastanowimy się jak ją ulepszyć.

W naszej akcji będziemy rozmawiać z uczniami, nauczycielami, pracodawcami, politykami różnego szczebla i ekspertami. Wszystko po to, by poprawić system edukacji i jakość kształcenia zawodowców.

Bądźcie z nami w akcji społecznej "Projekt: praca" na łamach "Gazety Wyborczej" i w internecie: wyborcza.pl/projektpraca

To czwarta edycja akcji społecznej "Projekt: praca". W poprzednich zastanawialiśmy się, jak pomóc studentom i absolwentom w wejściu na rynek pracy.
Zorganizowaliśmy warsztaty, które miały pokazać, z czym młodzi mają największe problemy podczas rekrutacji, a potem zaproponowaliśmy zmiany, które uczelnie mogłyby wprowadzić w programach nauczania.

Partner akcji: