Na szczycie klimatycznym w Baku wszyscy czekają teraz, aż padnie kwota. Czy kraje biorące w negocjacjach dogadają się, ile te bogate mają zapłacić tym biednym za zmiany klimatu?
Na szczycie klimatycznym w Baku Switłana Grynczuk, ministra ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy, opowiadała wczoraj tłumom dziennikarzy o tym, jak najeźdźcy bombardują system energetyczny w jej ojczyźnie. A nieopodal Rosjanie otrzymali...
"Wyborcza" dotarła do dokumentu, który pokazuje, że firma Orientations Events LLC inkasuje olbrzymie pieniądze za organizację pawilonów na szczycie klimatycznym COP29 w Baku. A na tym drożyzna w Baku się nie kończy. Szczyty klimatyczne stają się...
Za czasów rządów PiS Polska nie była zainteresowana wspólnym projektem z Danią i Niemcami. Teraz ekspertka z Danii mówi "Wyborczej", że może się to zmienić w każdej chwili. A niemiecka minister dodaje: - Jesteśmy otwarci na rozmowy o współpracy z...
Jeszcze przed pięcioma dniami na stronie resortu była informacja, że to ministra Paulina Hennig-Kloska będzie przewodniczyć polskiej delegacji na COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.
Aktywiści wzięli pod lupę listę gości, którzy przyjechali na szczyt klimatyczny COP29 w Baku i wskazują, że "co najmniej" 1773 z nich to paliwowi lobbyści. Komentują też, że to jakby wpuścić lobbystów tytoniu na konferencję o raku płuc albo zaprosić...
Javier Milei kazał swoim delegatom wrócić do domu, a niebawem leci z wizytą do Donalda Trumpa. Na szczycie klimatycznym ONZ w Baku pada coraz więcej pytań o losy kluczowego klimatycznego porozumienia z Paryża.
Ministerstwo przekazało "Wyborczej", że nie dogadało się w sprawie polskiego pawilonu w firmą, która miała go urządzić.
Biegłem za Andrzejem Dudą po korytarzach stadionu w Baku. Udało mi się go zapytać o dostawy gazu i ropy z Azerbejdżanu, a także nowelizację ustawy dla farm wiatrowych. I upewniłem się, czy nadal uważa, że Polska ma zapasy węgla na 200 lat.
COP29. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos na szczycie klimatycznym w Baku. Mówił m.in. o wojnie w Ukrainie i o tym, że energetyka atomowa jest ważna dla osiągnięcia celów klimatycznych.
COP29. Niemiecka minister i była szefowa Greenpeace uważają, że świat zmierza w kierunku czystych gospodarek i nie zmienią tego jedne wybory w USA. Pytamy je także o polski atom i nowy cel klimatyczny Unii Europejskiej.
Eksperci wyliczyli dług krajów, które od początku rewolucji przemysłowej palą paliwa kopalne względem państw rozwijających się. Pierwszy dzień na COP29 obfitował w emocje: odbyła się demonstracja ws. tego, co dzieje się w Strefie Gazy, a wysłannik...
Na szczyt klimatyczny COP29 w Azerbejdżanie jedzie druga liga światowych przywódców, a nad imprezą wisi pytanie, czy Donald Trump zdecyduje się wyprowadzić USA z porozumienia paryskiego. Zanim do Baku przyleci Andrzej Duda, opowiem o mieście,...
Woda z recyklingu jest bezpieczna do picia. Ale gdy w Irlandii zaczęto podlewać nią warzywa, ponad 200 osób zachorowało almonellę
Koszt tej inwestycji szacują na około 50 tys. euro. Łącznie pod klifem wysypano 300 ton skał.
W duńskim Esbjerg mieszkańcy wylegują się na leżakach z widokiem na nagrobki, w Berlinie na dawnym cmentarzu hodują warzywa.
Wszystkie moje lekcje ekologii z Danii i Niemiec. Elektryczne promy w Niemczech i morska pompa ciepła ogrzewająca duńskie miasto przestały być dla mnie science-fiction.
Jeśli ostro nie obetniemy emisji gazów cieplarnianych. Na razie tych cięć nie widać. Te obiecane są niewystarczające.
Sprawdź, czy wiesz, jak zachowuje się Bałtyk latem, co to jest neutralność klimatyczna i czego potrzebują rośliny i zwierzęta poddane stresowi cieplnemu.
Odnoszę wrażenie, że w Danii wszyscy jadą 10 km/godz. poniżej limitu prędkości. Wymarzona kultura jazdy dla drogowego ślimaka, który nie lubi, gdy ktoś podjeżdża mu pod zderzak i mruga światłami.
Mieszkańcy Kilonii pływają w pełni elektrycznymi promami do pracy i na studia, na pokład zabierają rowery. Popłynęliśmy też z niemieckiego Puttgarden do Rodby w Danii. Na tej trasie w przyszłym roku TIR-y popłyną elektrykiem. Na razie kursują...
Naukowcy policzyli, że ulewy, które po koniec września wywołały powodzie w Nepalu, były o 10 proc. silniejsze z powodu zmiany klimatu. Ale wskazują też na dodatkowy czynnik, który przyczynił się do tak dużej liczby ofiar.
Powodzie dotknęły łącznie 6,6 mln ludzi z 16 krajów w Afryce zachodniej i środkowej. Setki tysięcy domów zostało zniszczonych, zalane są pola uprawne. Wrześniowe ulewy wywołały także "powódź na Saharze" w Maroku.
Przed Europą stoją wyzwania w kwestii bezpieczeństwa wodnego. Wodę musimy oszczędzać i przestać zanieczyszczać jej zasoby.
Również polski rząd opowiedział się za przyjęciem nowych regulacji. "Nowe, bezpieczniejsze dla zdrowia normy zbliżają wymogi unijne do rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia" - wskazuje Polski Alarm Smogowy.
Nowy system ogrzewania ma być bardziej przyjazny dla klimatu i pomóc Danii w osiągnięciu emisji na poziomie zera netto. Jak będzie wyglądała przyszłość centralnych, miejskich sieci ciepłowniczych?
Polska weszła do strefy Schengen, gdy byłem na drugim roku studiów. Ostatnio pierwszy raz od dawna stałem w kolejce na granicy. Kilka dni później przekonałem się, że granice uszczelniają także Duńczycy - od strony Niemiec i Szwecji.
Huragan "Helene", który pod koniec września wtargnął nad południowo-wschodnie USA, spowodował powodzie i ogromne zniszczenia - w tym śmierć przeszło 200 osób - i został mocno podkręcony przez zmiany klimatu - donoszą naukowcy z Worl Weather...
W ostatnim tygodni dowiedzieliśmy się, że naukowcy stworzyli mapę połączeń komórek nerwowych w mózgu muszki owocowej i oszacowali liczbę ofiar śmiertelnych każdego cyklonu tropikalnego, który przechodzi nad USA. W Polsce? Pewien arachnolog odkrył...
Nie taki wilk straszny... wystarczy poczytać te książki albo obejrzeć film. Do czego zachęcam premiera Donalda Tuska.
Jak szybko potrafią przemieszczać się mrówki? Sprawdź swoją wiedzę o tych interesujących owadach w naszym quizie.
Wysokie stanowisko w Lasach Państwowych Łukasz Maciejunas stracił z hukiem. Ale zaliczył miękkie lądowanie w spółce Orlenu, która buduje wiatraki na Bałtyku. Jego zarobki były tajemnicą. Do teraz.
Wśród zaciekłych przeciwników geoinżynierii są ludzie, którym bliżej do ruchów antyszczepionkowych i anty-5G, niewiele mających wspólnego z nauką. Wśród zwolenników jest natomiast dwóch facetów, którzy jeżdżą vanem po Kalifornii i wypuszczają balony...
A na liście Czechów, których wskazują polscy leśnicy, znalazł się arcybiskup z Ołomuńca. Czeska strona odpowiedziała "Wyborczej" na te zarzuty.
Stoją za tym miliony z kieszeni podatników i agencja ARIA, którą Brytyjczycy kierują trochę na wzór amerykańskiej DARPA. Chcą sprawdzić, czy da się rozjaśniać chmury i w ten sposób ograniczyć zmiany klimatu.
- W Masywie Śnieżnika jest za dużo świerków, które należy szybko przebudować na lasy liściaste. W przeciwnym razie w przyszłości woda będzie zrywać całe stoki z zamarłymi pniami. Dziś zbieramy owoce wieloletniej gospodarki leśnej w Sudetach - mówi...
Po raz kolejny świat nauki rozdał Ig Noble. Oprócz tego badacze zajmowali się ostatnio np. przemocą wśród wikingów. Ważne wieści z medycyny: pierwszy na świecie przeszczep całego oka. I z kosmosu: pierwszy spacer kosmiczny prywatnych astronautów.
Prof. Szymon Malinowski dla "Wyborczej": - Tym, co powinno nam dać do myślenia, jest fakt, że mamy powódź w połowie września. Wszystkie poprzednie powodzie w Polsce, te związane z niżami genueńskimi, miały miejsce latem meteorologicznym.
Rząd Wielkiej Brytanii i indyjski gigant hutniczy Tata Steel zapowiedzieli łączne inwestycje wartości 1,25 mld funtów w zakład w Port Talbot w Walii. Plan zakłada m.in. montaż elektrycznego pieca łukowego. Dzięki temu brytyjskie emisje zmaleją o 1,5...
A cała ta opowieść o upałach zaczyna się od młodych rodziców, którzy na wycieczkę zabrali swoje roczne dziecko i psa. Po kilku dniach znaleziono ich wszystkich martwych.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.